Okoliczne atrakcje

  | pieszo | rowerem | kajakiem | konno | quadem | terenówką | dalsze okolice |

W najbliższej okolicy oprócz okazji do kąpieli, opalania się, łowienia ryb i zbierania grzybów warto poszukać zabytków z ciekawej historii Ziemi Lubuskiej. Do większości z nich można dojść pieszo lub dojechać rowerem.
Fortyfikacje ufortyfikowanego Łuku Odry i Warty
Niewątpliwie atrakcją historyczną w skali kraju i Europy są obiekty ufortyfikowanego Łuku Odry i Warty. Ich centralny, najciekawszy odcinek przebiega przez gminę Lubrza. Całość to prawie 100 obiektów militarnych na odcinku ponad 90 km od Odry na południu po Santok na północy. Od Santoku dalej na północ ciągną się umocnienia Walu Pomorskiego, od Odry na południe – tak zwana Linia Odry (Oderstellung). Przeznaczeniem fortyfikacji było zabezpieczenie Niemiec przed atakiem Polski po planowanej faszystowskiej napaści na Francję.

Betonowe zapory przeciwpancerne zwane Zębami Smoka

Niemiecka nazwa to Festungsfront Oder-Warthe Bogen (OWB), choć dziś bardziej znana jest Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) - kalka językowa radzieckiej nazwy strategicznej z okresu II Wojny Światowej. Jednak już przed atakiem na Polskę zmieniono doktrynę wojenną Niemiec na zdecydowanie zaczepną, a że koszt wzniesienia przeciętnego Panzerwerka (bunkra) odpowiadał kosztom wyprodukowania oddziału czołgów, w 1938 roku pracę budowlane zawieszono. W 1945 roku bunkry nie zostały nawet należycie obsadzone załogami i nie odegrały większej roli w powstrzymywaniu Armii Czerwonej. Po wojnie bunkry w większości wysadzono a pancerne kopuły pocięto i oddano na złom. Dewastacja trwa do dziś.
Pieszo
Około 2 kilometrów na północny wschód od Lubrzy odkryto pozostałości osad kultury łużyckiej oraz wczesnośredniowiecznej.
W samej Lubrzy, przy moście nad kanałem Rakownik znajduje się zachowane średniowieczne grodzisko.

Śluza forteczna w Lubrzy

Tuż obok unikatowa śluza forteczna (N 52° 18' 37,4'' E 15° 26' 19,7'' – około 1 km od kwatery) z okresu II Wojny, zwana przez tubylców wodospadem – dzieło hydrotechniczne, którego zadaniem było zalanie wodami jeziora Lubie północno–wschodnich rubieży Lubrzy w przypadku radzieckiego ataku.
Za mostem przy drodze do Mostek (kierunek na zachód) hobbysta ze Świebodzina, pan Grzegorz Sajdyk, wyremontował bunkier 694.

Lekki czołg pływający PT70

W centrum wsi, na cokole wyeksponowano lekki czołg pływający PT–70. Zastąpił on autentyczny pojazd z epoki – rzadkie działo samobieżne, którego nie udało się wybronić mieszkańcom przed zakusami jakiegoś prominentnego kolekcjonera.
Rowerem
W Nowej Wiosce i Boryszynie zwiedzimy ciekawe barokowe kościoły drewniane, a cała okolica usiana jest pozostałościami fortyfikacji z okresu II Wojny Światowej.

Rowerami przez leśne dukty
Kajakiem
Stanica sportów wodnych wypożycza kajaki, łódki i rowery wodne.

Rower wodny na kanale Rakownik
Konno
Istnieje możliwość jazdy konnej lub zwiedzania okolicy bryczką.
Quadem
Adventure Team na Zamościu (osiedle w północnej części Lubrzy) oferuje rajdy quadami po okolicy połączone ze zwiedzaniem obiektów hydrotechnicznych i schronów bojowych. W ofercie posiadają paintball i inne atrakcje.
Samochody terenowe
Firma Martinez oferuje wypożyczanie samochodów terenowych oraz imprezy zorganizowane dla większych grup turystycznych.


Podsumowując:
  • śluza forteczna w Lubrzy (N 52° 18' 37,4'' E 15° 26' 19,7''). Około 1 km od kwatery,
  • grodzisko w Lubrzy (N 52° 18' 33,1'' E 15° 26' 16,8'' około 1 km od kwatery),
  • most forteczny w Nowej Wiosce (N 52° 17' 33,7'' E 15° 26' 13,8'') jeden z dziesięciu na terenie OWB. Około 2 km od kwatery.
  • barokowy kościół drewniany w Nowej Wiosce (N 52° 17' 40,3'' E 15° 26' 09,2'') około 2 km do kwatery.
Dalsze okolice
Bunkry OWB (MRU), Świebodzin, Łagów Lubuski, Paradyż, Międzyrzecz, Rokitno, Chlastawa